BPA Regional Results - DACC/Hayes

February 5, 2018

The DACC/Delaware Hayes Business Professionals of America students recently competed at the regional event. The official results are below. Congratulations to everyone on the hard work it took to get you this far and good luck to everyone who is advancing!

BANKING AND FINANCE  (Written Test)
4th - Hunter Stabley                                                       
6th - Caitlyn Dubois

FINANCIAL ANALYST TEAM  (Judged Event, Presentation)
2nd - Kennedy Cole, Emily Martinez, Trinitty Shelton

ECONOMIC RESEARCH INDIVIDUAL (Judged Event, Presentation)  
1st -  Mara Swift - STATE QUALIFIER

ECONOMIC RESEARCH TEAM  (Judged Event, Presentation)
1st - Nikolas LeCrone-Adams, Glennis Pauley, Zachary Ruen - STATE QUALIFIER 

FUNDAMENTAL SPREADSHEET APPLICATIONS  (Written Test)
1st - Dominic Hupp - STATE QUALIFIER 

ADMINISTRATIVE SUPPORT RESEARCH PROJECT INDIVIDUAL  (Judged Event, Presentation)
1st - Brennan Lovett - STATE QUALIFIER 

BUSINESS LAW AND ETHICS  (Written Test)
4th - Ethan Robison-Ramoutar

GLOBAL MARKETING TEAM (Judged Event, Presentation)
1st - Braden Donges, Samuel Green, Ethan Watts - STATE QUALIFIER
2nd - Madison Conrad, Ericka Johnson, Mallory Stonebraker 
3rd - Steven Savon, William Wernz, Robert Wolf 

ENTREPRENEURSHIP (Judged Event, Presentation)
1st - Allyson Darst - STATE QUALIFIER 

SMALL BUSINESS MANAGEMENT TEAM  (Judged Event, Presentation)
1st - Victoria Crist-Stottlemire, Sophia Fasone, Zachary Koch - STATE QUALIFIER 

INTERVIEW SKILLS  (Judged Event, Presentation)
1st - Katelyn McKee - STATE QUALIFIER 
3rd - Alicia Otterbacher                                                                  
5th - Jasmine Clark                                                                           
6th - Xander Sargent 

EXTEMPORANEOUS SPEECH  (Judged Event, Presentation)
2nd - Dominic Hupp 

PREPARED SPEECH  (Judged Event, Presentation)
1st - Emma Fenton - STATE QUALIFIER
2nd - Kennedy Hobbs 

PRESENTATION MANAGEMENT INDIVIDUAL  (Judged Event, Presentation)
1st - Zoe Workman - STATE QUALIFIER

PRESENTATION MANAGEMENT TEAM  (Judged Event, Presentation)
1st - Brian Frisch, Joseph Hill, Noah Hill, Logan Slaughenhaupt - STATE QUALIFIER
2nd - Alyssa Dubois, Shania Hershberger, Hunter Stabley, Rocco Huston
3rd - Matthew Graf, Chancelor Montgomery, Nicholas Neuhart
4th - Hanna Colburn, Amaia Daniel, Cielo Guijosa